Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w sobotę 28 września 2019r. odbył się IV Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych . W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział dwanaście chórów. Poziom przeglądu jest dość wysoki. Zaprezentowały się chóry z dużym dorobkiem występów konkursowych, ale też chóry małe, typowo amatorskie bez dyrygenta. Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Antoniego Pieczerskiego z Kuraszewa poruszył słuchaczy zarówno doborem repertuaru jak i pięknem wykonania utworów. Po raz pierwszy na przeglądzie w Nowoberezowie wystąpił chór męski, który został przygotowany przez dyrygenta Krzysztofa Haponiuka. Parafię Prawosławną w Dubinach  reprezentował też chór mieszany, który towarzyszy niedzielnym nabożeństwom. Swój repertuar zaprezentował również chór z Krynoczki. Dyrygent Dawid Jakubowski przygotował chórzystów w niezwykle krótkim okresie. Oprócz wspomnianych chórów wystąpiły również chóry ze: Szczyt, Starego Kornina, Narewki, Łosinki, Werstoku, Orzeszkowa i Podbiela. Po uroczystym otwarciu jako pierwszy wystąpił chór z Parafii Prawosławnej w Nowoberezowie.

 

Wieczór nie ma charakteru konkursowego, chóry prezentują utwory liturgiczne i paraliturgiczne wykonywane w swoich parafiach. Taką formę zaplanowała Wójt Gminy Lucyna Smoktunowicz już cztery lata temu, kiedy zrodził się u niej pomysł ocalenia od zapomnienia starych pieśni wiary prawosławnej śpiewanych bardzo często przez osoby starsze, osoby dla których śpiewanie to przede wszystkim modlitwa i głoszenie Słowa Bożego-sobie i innym. Organizacja takich spotkań ma służyć integracji społeczności wiejskich, szerzeniu tradycji i kultury Podlasia.

 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu współorganizatorki- Radnej Gminy Walentyny Biryłko jest możliwa organizacja kolejnych edycji. Wsparcie i praca Radnej utwierdza , że tylko wspólnie można przygotować i osiągnąć tak duże przedsięwzięcie. Szczególne słowa wdzięczności adresowane są do sponsorów i ludzi dobrej woli, którzy wsparli finansowo to wydarzenie. Warto zaznaczyć, że mimo braku formy konkursowej na ręce każdego z dyrygentów przekazywane są okolicznościowe podarunki. Natomiast życzliwość proboszcza Parafii p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, ks Jana Kazimieruka umożliwia gromadzenie słuchaczy i sympatyków pieśni religijnych w Cerkwi p/w św. Apostoła Jana Teologa w Nowoberezowie.

 

Pomysł i forma przeglądu pieśni z roku 2016 przerosły oczekiwania  nawet samej Wójt Gminy. Chętnych do występu jest coraz więcej. Za rok V edycja, więc jest nad czym się pochylać i zastanawiać.