W sobotę 26 października 2019 r. Gminne Centrum Kultury w Dubinach gościło w swoich progach międzynarodową grupę niezwykle utalentowanych młodych ludzi - wolontariuszy z pięciu różnych krajów (Włoch, Kosowa, Białorusi, Czarnogóry i Ukrainy). Zaprezentowali oni fenomenalny spektakl muzyczno-ruchowy pt. "Do Domu", który powstał w ramach projektu "Cool Creative Team".

            Tematyka spektaklu porusza problematykę współczesnej emigracji. Jej powody bywają różne, ale cel jest zawsze tylko jeden – odnalezienie własnego miejsca na Ziemi. Jak będzie wyglądać ta podróż w nieznane? Czy skończy się happy endem? I czy przypadkiem zamiast wymarzonego „zachodniego raju” nie trafimy w samo piekło dyskryminacji, fanatyzmu i wykorzystywania? Właśnie te zagadnienia stały się źródłem inspiracji dla powstałego przedstawienia.

            Zaprezentowana przez aktorów opowieść przybrała formę pantomimy z akompaniamentem żywej muzyki. Epizodyczna fabuła, oprawiona w pieśni ludowe w języku serbskim, bułgarskim, ukraińskim, albańskim i białoruskim to efekt dwumiesięcznej pracy młodych aktorów, którym udało się stworzyć na tyle emocjonujące widowisko artystyczne, że widzowie zgromadzeni na publiczności nierzadko odczuwali wzruszenie w czasie jego trwania. Gra świateł i rytmów sprawiały zaś, że wytworzone wśród publiczności napięcie ani na chwilę nie opuszczało audytorium. Natomiast wykonywane przez aktorów pieśni ludowe, rozłożone na trzy-cztery głosy, wykonywane silnymi, młodymi głosami – to było coś niesamowicie poruszającego! Coś wartego polecenia i godnego uwagi.

            Spektakl zdecydowanie przypadł do gustu publiczności. Równie entuzjastycznie wypowiedziała się o nim obecna  na sali Wójt Gminy Hajnówka, pani Lucyna Smoktunowicz, która we współpracy z pracownikami Gminnego Centrum Kultury w Dubinach dołożyła wszelkich starań, aby możliwym stało się wystawienie spektaklu właśnie na terenie gminy wiejskiej Hajnówka.

           Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pomysłodawcy i realizatora spektaklu, tj.          Stowarzyszenia Kulturalnego Pocztówka (organizatora Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP) za przygotowanie tak wspaniałego widowiska ! DZIĘKUJEMY :)

 

Autor tekstu: Gminne Centrum Kultury w Dubinach