Szanowni Państwo, w dziejach każdego państwa są takie chwile, gdy staje ono na historycznym rozdrożu, mając do wyboru różne drogi swojego rozwoju. 231 lat temu, nasz kraj znalazł się w politycznej stagnacji oraz tracił swoją suwerenność. Do przeszłości odchodził obraz silnej wewnętrznie Polski i jej walecznych wojsk, które w 1683 roku pod Wiedniem potrafiły obronić chrześcijańską Europę przed Imperium Osmańskim.

W tej przełomowej dla Polski chwili, górę wzięły: mądrość, odwaga, roztropność i patriotyzm naszych przodków. Grupa postępowych reformatorów w zaciszu Zamku Królewskiego tworzyła ustawę zasadniczą, która miała uratować Rzeczpospolitą. Tak powstała Konstytucja 3 Maja. Jej uchwalenie w 1791 roku było wielkim osiągnięciem polskiej myśli politycznej i społecznej. Bez wątpienia był to dzień, w którym narodziło się nowoczesne państwo polskie.

Wartości związane z Konstytucją 3 Maja posiadają uniwersalny charakter i wokół nich powinniśmy skutecznie budować nasz obecny obraz – całego kraju i poszczególnych jego: województw, powiatów i gmin. Niech to będzie obraz społeczeństwa, które w obliczu ogromnych zagrożeń zewnętrznych, jest silne i mocne swoim patriotyzmem i jednością.

Życzę, aby 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja umocniła naszą polską i regionalną wspólnotę jako zbiorowość: mądrych i światłych obywateli. Niech wspomnienie tego wydarzenia wzmacnia naszą dumę narodową oraz owocuje radością we wszystkich polskich sercach.

 

Z wyrazami szacunku,

Artur Kosicki

Marszałek Województwa Podlaskiego

 

Harmonogram Obchodów 231 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Hajnówce