Muzyka białoruska jest częścią dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

29 stycznia Hajnowski Dom Kultury rozbrzmiewał białoruskimi melodiami w wykonaniu zespołów z terenu powiatu hajnowskiego. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnej. Mogli usłyszeć pieśni bliskie ich sercu, wywodzące się z rodzimej kultury. Muzyka białoruska jest częścią dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Przedsięwzięcie takie jak „Piosenka Białoruska” pozwalają zachować ten element, angażując nie tylko starsze pokolenie, ale co najważniejsze osoby młode.

          Do eliminacji rejonowych tegorocznej edycji Konkursu w Hajnówce przystąpiły 24 grupy wokalno-muzyczne (m.in. z Hajnówki, Czyż, Lewkowa Starego, Narewki, Mochnatego). Każdy zaprezentował dwa utwory. Oceniało ich profesjonalne jury.

Laureatami zostali:

* PIOSENKA FOLKLORYSTYCZNA OPRACOWANA

Duety, tercety, kwartety:

WYRÓŻNIENIE: grupa męska zespołu „Czyżowianie” z Czyż, kwartet chóru „Cegiełki” z Lewkowa Starego

Zespoły wokalne:

I MIEJSCE: Kwintet „Douhi Wieczar” z Hajnówki

III MIEJSCE: grupa żeńska chóru „Cegiełki” z Lewkowa Starego, „Czyżowianie” z Czyż

WYRÓŻNIENIE: „Żawaranki” z Mochnatego.

Zespoły wokalno-instrumentalne:

III MIEJSCE: „Wrzosy” z Czyż

WYRÓŻNIENIE: „Ruczajok” z Białowieży

Chóry:

III MIEJSCE: „Cegiełki” z Lewkowa Starego

* PIOSENKA WSPÓŁCZESNA

Soliści:

I MIEJSCE: Julita Wawreszuk z HDK w Hajnówce

II MIEJSCE: Marlena Biegluk z HDK w Hajnówce

III MIEJSCE: Karolina Mirek z LO z DNJB w Hajnówce

Zespoły wokalne:

I MIEJSCE: Studio Piosenki Estradowej HDK z Hajnówki, grupa żeńska chóru „Echo Puszczy” z Hajnówki

III MIEJSCE: grupa żeńska zespołu „Czyżowianie” z Czyż

WYRÓŻNIENIE: „Zniczka” z LO z DNJB w Hajnówce

Chóry:

I miejsce: „Echo Puszczy” z Hajnówki.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Życzymy powodzenia w dalszych etapach!

Eliminacje centralne odbędą się 11 lutego 2017 r. w Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 (godz. 10.00), zaś Koncert Galowy 17 lutego 2017 r. w Operze Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 (godz. 19.00).

Organizatorem XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2017” jest Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku. Współorganizatorem eliminacji rejonowych w Hajnówce jest Hajnowski Dom Kultury. Eliminacje rejonowe miały miejsce także w Siemiatyczach, Dąbrowie Białostockiej, Bielsku Podlaskim.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Emilia Korolczuk