Warsztaty wielkanocne , które odbyły się w świetlicach Wiejskich na terenie gminy Hajnówką są odpowiedzią na potrzebę przebywania ze sobą.

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, a sam zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego,  Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej,  mają one symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa1.

W  okresie przedświątecznych przygotowań panie z naszej gminy miały okazję do poznania  właśnie tej najstarszej techniki ozdabiania jaj za pomocą wosku pszczelego (tzw. techniki batikowej).   Gorący, roztopiony wosk  nanosi się na ugotowane jajo szybkimi i pewnymi ruchami za pomocą szpilki z plastikową bądź metalową główką tworząc przeróżne wzory, które ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Następnie umieszczamy je w kolorowych barwnikach. W ten sposób uczestnicy warsztatów wielkanocnych w naszej gminie stworzyli niepowtarzalne pisanki na których znalazły się przeróżne motywy;  różnego rodzaju wzorki,  kwiaty, zajączki, symbole chrześcijańskie.

Warsztaty wielkanocne , które odbyły się w świetlicach Wiejskich na terenie gminy Hajnówką są odpowiedzią na potrzebę przebywania ze sobą, tęsknoty za czasami, kiedy mieszkańcy wsi spotykali się na „posydienkach”. Nasze zajęcia nie mają ograniczeń wiekowych. Spotykają się na nich różne pokolenia, była przy tym okazja do wymiany przepisów i zwyczajów świątecznych, omówienia bieżących spraw z życia wsi i po prostu dobrej zabawy. Czarowi tworzenia oryginalnych, autorskich pisanek uległa również pani Wójt, która odwiedziła nas podczas zajęć w Czyżykach.

Serdecznie namawiamy wszystkich mieszkańców  na znalezienie chwili w ferworze przedświątecznych przygotowań na wspólnie spędzony czas z rodziną bądź przyjaciółmi podczas zdobienia pisanek oraz do spotkań w Świetlicach Wiejskich!

Warsztaty zostały zorganizowane przez Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce, a prowadziła je Urszula Łapińska - sekretarz GKRPA, pracownik socjalny, która techniki batikowej uczyła się od  babci i mamy.

 

___________________
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pisanka