Wioska Małego Osocznika w Dubinach jest jedną z wiosek tematycznych funkcjonujących na terenie Gminy Hajnówka. Czym są wioski tematyczne? W dużym skrócie: prezentują turystom zmierzającym do Puszczy Białowieskiej bogactwo kultury materialnej i duchowej regionu, ponadto prowadzą szeroko rozumianą aktywność społeczną dzieląc się z mieszkańcami poszczególnych wsi swoją energią i entuzjazmem. Ostatnim z wyżej wymienionych działań była organizacja wspólnie z Wójtem Gminy Hajnówka - Lucyną Smoktunowicz - choinki dla dzieci z Dubin i okolicznych miejscowości.

- Już prawie cztery lata rozmawiam z mieszkańcami – mówi nam Lucyna Smoktunowicz – Wójt Gminy Hajnówka – ale co najważniejsze słucham. Do Urzędu Gminy docierają najróżniejsze pomysły od mieszkańców, biznesu i organizacji pozarządowych. Każdy z nich poddajemy rozwadze, jednak największą szansę na realizację mają te w których panują relacje partnerskie – w których obie strony dają dużo od siebie i są gotowe do dialogu.

Tak też było z tegoroczną gwiazdką w Dubinach.

- Duży nacisk w Wiosce kładziemy na współpracę z mieszkańcami - mówi nam Monika Skiepko, radna sołectwa Dubiny, główny organizator gwiazdki, na co dzień koordynująca prace wolontariuszy z Wioski Małego Osocznika - kontaktujemy się z nimi poprzez serwis społecznościowy Facebook, ale mamy świadomość, iż w naszym rejonie to mało popularne media. Z tego też względu przed gwiazdką postawiliśmy na pocztę pantoflową i ulotki przygotowane przez Marka. Tym razem postawiłam na osobisty kontakt z mieszkańcami i odwiedziłam każdą znaną mi rodzinę z dzieckiem w Dubinach.

Jednak zanim gwiazdka musi być wigilia – czyli tłumacząc z łaciny – dzień przed świętem, można powiedzieć - przygotowania. Z tą jednak różnicą, iż tegoroczną gwiazdkę szykowaliśmy bez mała dwa tygodnie – uzupełnia nasza rozmówczyni. Pierwsze rozmowy na linii Wójt Gminy – Wioska Małego Osocznika zostały zainicjowane na początku stycznia 2018 r. z inicjatywy Moniki Skiepko - Równolegle poszukiwałam środków finansowych na zakup dekoracji, prezentów i oczywiście poczęstunku. W sukurs przyszła Pani Wójt – to także dzięki jej pomocy nikt z 70 uczestników gwiazdki nie wyszedł bez upominku.

Gwiazdka z Osocznikami cieszyła się bardzo dużą popularnością. Obok tradycyjnego spotkania z Mikołajem (i oczywiście prezentów!) na najmłodszych czekały rozmaite gry i zabawy poprowadzone przez Marka Bagrowskiego oraz aktywnych członków Wioski Małego Osocznika w Dubinach – Jakuba i Ewelinę Jóźwików, Barbarę Lunda i Basię Frankowską. Część konkursową otworzył stary niedźwiedź mocno śpi, dalej miała miejsce konsumpcja jabłka bez użycia rąk, a całość zamknął konkurs na najlepszą mumię. Do zabaw zarówno ze względu na ich atrakcyjność (ale i liczbę uczestników gwiazdki!) ustawiały się kolejki.

Nie ukrywam, iż gwiazdki organizowane społecznie przez mieszkańców i osoby związane z gminą Hajnówka są pewnego rodzaju eksperymentem – mówi nam Pani Wójt – dołożę wszelkich starań aby się przyjęły i na stałe zagościły w kalendarzu imprez kulturalnych.

Szacujemy, iż we wspólnej zabawie udział wzięło ok. 70 dzieci i ok. 30 opiekunów. Szczególnie cieszy fakt, iż oprócz "stałych bywalców" pojawiły się także i nowe osoby!

Właśnie o to nam chodzi - mówi Lucyna Smoktunowicz - Wójt Gminy, prywatnie zamieszkująca w Dubinach - aby wszystkim mieszkańcom, zarówno tym małym i dużym chciało się chcieć. Osobiście uważam, iż imprezy organizowane dla najmłodszych są świetną okazją do lepszego poznania się z sąsiadami - szczególnie w tak szybko rozrastającej się miejscowości jak Dubiny.

Choinka nie mogłaby się odbyć gdyby nie hojność sponsorów – Lucyny Smoktunowicz i Moniki Skiepko, które wsparły Mikołaja w kwestii prezentów i poczęstunku dla najmłodszych. Łakocie na wspólny stół dostarczyli również sklep Mango, Katarzyna Janiuk, Mirosława Majewska – Iwaniuk, Grażyna Sacharczuk (radna sołectwa Dubiny). Balowy wystrój sali i bombową zabawę zawdzięczamy pracy Moniki (radna sołectwa Dubiny), Karola, Marka, Kuby, Eweli, Martynie, Agacie, Barbary Lunda i Basi Frankowskiej. Pierwsza sołecka gwiazdka miała miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach, któremu dziękujemy również za pomoc w organizacji.

Wioska Małego Osocznika w Dubinach