Wilk i ryś – elitarni drapieżcy

naglowek

Program Wszechnicy
21 stycznia 2017 r. (sobota) - Centrum Edukacji i Zarządzania w BbPN Osowiec-Twierdza
9:30 - 9:45 Otwarcie spotkania Andrzej Grygoruk - Biebrzański Park Narodowy (BbPN)
9:45 - 10:40 Na tropie wilka i rysia Zenon Wojtas - biolog, badacz dużych drapieżników Karpat
10:40 - 11:10 Spotkania z wilkami w Dolnym Basenie Biebrzy Piotr Dombrowski - Biebrzański Park Narodowy
11:10 - 1125 Przerwa na kawę, herbatę
1125 - 1220 Rola dużych drapieżników - wilka i rysia - w ekosystemie oraz potrzeba ich ochrony Krzysztof Schmidt - Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży
1220 - 12:50 Przerwa na posiłek
12:50 - 13:35 Wilk i ryś: przystosowania do życia na szczycie piramidy pokarmowej Marek Konarzewski - Uniwersytet w Białymstoku
13:35 - 14:15 Duże drapieżniki w Puszczy Augustowskiej Joanna Harmuszkiewicz - Nadleśnictwo Augustów
14:15 - 15:10 Metody filmowania i obserwacji wilków w ich naturalnym środowisku Marcin Kostrzyński - współpracownik telewizji, współautor wielu cyklicznych programów o polskiej przyrodzie
15:10 - 15:40 Wilk w przyrodzie Podlasia Paweł Świątkiewicz - diaporama
22 stycznia 2017 r. (niedziela)
Spotykamy się o godzinie 10:00 na parkingu - początek ścieżki edukacyjnej „Barwik" (patrz mapka). Jadąc od asfaltowej „Carskiej Drogi”, po pokonaniu piaszczystą, śródleśną drogą 900 metrów - dotrzemy do parkingu. Tu znajduje się początek ścieżki edukacyjnej „Barwik”.
Na zakończenie ok. godz. 13:00 ognisko.
Wszechnica Biebrzańska ma charakter otwarty. Udziai we Wszechnicy jest bezptatny.
Beata Głębocka - Dział Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego, 1 tel. (85) 738 30 09; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w 59 Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbędzie się w dniach 21-22 stycznia br. Podczas pierwszego dnia Wszechnicy uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów znakomitych naukowców i przyrodników. Tematem spotkania będzie wilk i ryś.

Wilk (Canis lupus) jest największym przedstawicielem rodziny psowatych. Obszar jego występowania obejmuję Eurazję i Amerykę Północną. Od niedawne obserwuje się jego stopniową ekspansję gatunku na nowe tereny i wzrost liczebności populacji. Obecnie, na terenie Polski żyje około 700 osobników.

Ryś (Lynx lynx) to największy przedstawiciel rodziny kotowatych. Pierwotnie jego zasięg występowania obejmował całą Europę i większą część Azji. Obecnie zamieszkuje głównie część Skandynawii, Estonię, Łotwę, Białoruś, Rosję i Mongolię. Zachodnia granica zwartego obszaru przebiega przez Polskę północno-wschodnią a Karpaty zamieszkuje izolowana populacja. Obecnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jego liczebność w Polsce szacuje się na około 200 osobników.

Wilk i ryś zawsze budziły kontrowersje. Przez lata były przez ludzi tępione jako zwierzęta niepożądane zagrażające zwierzętom gospodarski i eksploatowane dla cennego futra. Na przestrzeni ostatniego półwiecza człowiek na szczęście zaczął spoglądać na nie łaskawiej. Od konkurentów, których należy zwalczać, doczekały się statusu niezbędnego elementu ekosystemu. Poniewczasie zauważono, że człowiek nie jest w stanie zastąpić dużych drapieżników w przyrodzie. Na początku wilki i rysie objęto ochroną okresową ograniczoną do czasu rozrodu, zaczęto ograniczać wielkości ich odstrzału, aż w końcu w wielu krajach doczekały się ochrony całkowitej. Duża w tym zasługa lepszego poznania ich roli w ekosystemie. Fakt, że jeszcze niedawno zwalczane były na wszelkie, możliwe sposoby sprawia, że myśląc o tych zwierzętach należy się zastanowić nad człowiekiem i jego wszechwładnym stosunkiem do przyrody.

stopka