Już po raz czwarty biblioteka działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Dubinach uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji pt. Noc Bibliotek, stanowiącej wielkie święto wspomnianych placówek, jak i samego rytuału czytania.

Opisywane wydarzenie w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotecznych jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Ma ono przekonywać odbiorców, iż biblioteka to miejsce wspólne, łączące ludzi, stanowiące lokalne centrum żywej kultury i edukacji.

I o to samo przekonanie zawalczyła również w sobotę 5 października 2019 dubińska biblioteka, która zaprosiła w swoje progi dzieci oraz młodzież z okolicznych miejscowości.

Pierwszym punktem tego wydarzenia było formowanie figurek z masy solnej. Powstawały przede wszystkim postaci zwierząt, ale okazało się, że wyobraźnia dzieci nie zna granic, a w ich głowach rodzą się nietuzinkowe pomysły, m.in. na uformowanie bliżej nieokreślonych stworków.

Następnie przyszedł czas na kulinarną przygodę z tartaletkami. Dzieci przygotowywały najpierw odpowiednie ciasto, a następnie wypełniały nim foremki, które ostatecznie wędrowały do piekarnika. W konsekwencji, upieczone tartaletki były wypełniane pysznym nadzieniem budyniowym lub bitą śmietaną. Tak przygotowane smakołyki rozeszły się w okamgnieniu i trzeba było przygotowywać kolejną porcję babeczek dla największych łasuchów.

Kiedy już wszyscy poczuli się najedzeni, nadszedł czas na spożytkowanie zebranej energii. Rozpoczęła się zabawa z wykorzystaniem najpopularniejszego warzywa sezonu, czyli dyni. "Pomarańczowe głowy" posłużyły za materiał rzeźbiarski dla warsztatowiczów. Dzieciaki rysowały na nich zabawne wzory, które później precyzyjnie wycinały i tak oto powstawały kolejne małe arcydzieła. Okazało się, że kreatywność dzieci jest na tyle ogromna i pobudzona, że żaden z powstałych dyniowych lampionów nie jest wierną kopią drugiego. Niektóre z dyniowych cudaków - te, których nie zabrali ze sobą ich autorzy - znalazły swoje miejsce wokół świetlicowego kominka, nadając nastrojowy jesienny klimat temu miejscu.

Po dyniowym szaleństwie rozpoczął się oczekiwany seans filmowy, czyli projekcja filmu familijnego na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Śledząc losy bohaterów na dużym ekranie, dzieciaki delektowały się popcornem i mogły tym samym poczuć prawie tak, jak w prawdziwym kinie.

Zakończenie filmu oznaczało początek kolejnych zabaw. Jedna z nich wyłoniła prawdziwe artystyczne talenty wśród dzieci malujących obrazki na sztalugach. Tematyka powstających prac nawiązywać miała oczywiście do właśnie poznanych wątków filmowych. A już chwilę później dzieci zachłysnęły się nowym zajęciem i starannie projektowały swoje osobiste maski z papieru na nadchodzące Halloween. Jak się okazało - zabawa była strzałem w dziesiątkę i przerodziła w totalną bieganinę po wszystkich zakamarkach Centrum.

Natomiast gwoździem programu tegorocznej NOCY BIBLIOTEK było poszukiwanie ukrytego skarbu. Zaintrygowane chęcią jego odkrycia dzieciaki podążały sumiennie według instrukcji i zaszyfrowanych wskazówek, aż w końcu trafiły na ... słodkie niespodzianki !  I tak oto z bagażem wspaniałych wrażeń i dyniami pod pachą mogły bezpiecznie wrócić do swoich domów... :)

To był wspaniały wieczór - pełen atrakcji, tajemnic, zwrotów akcji, a przede wszystkim dobrej energii, która towarzyszyła uczestnikom wydarzenia do samego końca. Dziękujemy wszystkim tym, którzy tego dnia byli z nami ! 

Pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Dubinach