Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy szkół i placówek oświatowych w województwie podlaskim,

pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich Państwa w Dniu Edukacji Narodowej: Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników Oświatowych, Rodziców, Uczniów i Studentów. W tym uroczystym dniu ze wzruszeniem i ogromną wdzięcznością wspominam swoich nauczycieli, dzielących się ze mną i moimi rówieśnikami wiedzą, która – jak powiedział Ignacy Jan Paderewski – „…jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nikomu nie może odebrać’.


Andrzej Frycz Modrzewski, w dziele „O poprawie Rzeczypospolitej” napisał, że najważniejsze sprawy Rzeczypospolitej zawierają się w „trzech rzeczach i jeśli one składnie będą ustanowione, będzie dobrze ustanowione i państwo” Pierwsza z tej triady dotyczyła rządzenia, druga „czystej i nieskalanej czci Boga nieśmiertelnego”; a trzecia - „słusznego wychowania i wykształcenia młodzieży”. Słowa te nie straciły aktualności, pomimo upływu 470 lat od chwili, kiedy zostały wypowiedziane.


Podstawą każdego systemu oświatowego jest nauczyciel, pedagog, mistrz prowadzący swoich uczniów po drogach poznawania świata. Nauczycielom, za których sprawą, w mądrej współpracy z rodziną wszystko w życiu młodego człowieka się zaczyna oraz wszystkim pracownikom oświaty serdecznie dziękuję za – jak określił to wcześniej przywołany Andrzej Frycz Modrzewski – trud „udzielania najlepszych informacji” podopiecznym, za nadawanie „zbawiennymi wskazówkami ogłady” wychowankom, za cierpliwe przygotowywanie ich „do wszystkiego, co w życiu potrzebne”. Wszystkim Państwu, którzy reprezentujecie „bardzo piękny i użyteczny dla ludzi […] stan nauczycielski, z którego wyszło tylu mistrzów najlepszych umiejętności”, niechaj towarzyszy poczucie dumy z wyboru tego właśnie zawodu, a wykonywana praca cieszy się powszechnym szacunkiem społecznym i daje satysfakcję, której źródłem jest dzieło kształcenia i wychowania uczniów na mądrych, dobrych ludzi i prawych Polaków.


Dzień Edukacji Narodowej 2023 roku

 

Z wyrazami szacunku
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej

Jarosław Zieliński

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa
Biura Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego
16-400 Suwałki, ul. Kościuszki 32, tel. (87) 566 55 48
15-062 Białystok, ul. Warszawska 13/5, tel. (85) 653 77 69,
16-300 Augustów, ul. Młyńska 20/6, tel. (87) 644 57 73,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.jaroslawzielinski.pl

 

dzień nauczyciela