12 stycznia 2022 roku odbędzie się spotkanie otwierające konsultacje na temat przebiegu ścieżki rowerowej Białowieża - Hajnówka. Konsultacje będzie nadzorować specjalnie w tym celu powołany zespół (Komitet Sterujący), w którego skład wchodzą przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego reprezentowanego przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża, Miasta Hajnówka, Gminy Hajnówka, Gminy Narewka, Fundacji WWF Polska, Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictw Hajnówka i Białowieża, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

 

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, biorąc pod uwagę wyniki konsultacji, w połowie 2022 roku podejmie decyzję o przebiegu trasy.

 

Koncepcja powstania ścieżki ma łączyć ze sobą trzy idee: rozwój potencjału turystycznego regionu, poprawę bezpieczeństwa i poszanowanie wartości przyrodniczych. Chcemy zadbać o to, żeby finalne rozwiązanie w minimalnym stopniu oddziaływało na unikatową przyrodę Puszczy Białowieskiej, a zarazem poprawiało atrakcyjność turystyczną regionu i jakość życia jego mieszkańców.

Konsultacje będą procesem otwartym dla wszystkich zainteresowanych.  Bardzo ważne jest, aby poza instytucjami samorządowymi i publicznymi, włączyli się również mieszkańcy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, przedstawiciele biznesu, grupy i inicjatywy lokalne. Słowem - wszyscy, którzy zainteresowani są włączeniem się w dyskusję na temat planowanej inwestycji. Istotą konsultacji jest poznanie potrzeb jak najszerszej publiczności i wspólna praca nad konkretnymi rozwiązaniami, które pomogą w wyborze możliwie najlepszego wariantu przebiegu i rozwiązań technicznych jego wykonania. Konsultacje nie są głosowaniem czy referendum, lecz dostarczeniem istotnych informacji i opinii służących jako podstawa do wypracowania wspólnego rozwiązania.

 

Konsultacje odbywać się będą w dwóch etapach.

Pierwszy, to spotkanie otwierające, które z racji na sytuację pandemiczną odbędzie się 12 stycznia 2022r. w godz. 17.00 – 20.00, w formule on-line na platformie ZOOM. W trakcie spotkania pojawią się informacje niezbędne do dalszej pracy, w tym zaprezentowane zostaną różne proponowane warianty przebiegu ścieżki i możliwości techniczne rozwiązań. Drugi etap, to spotkania warsztatowe, które zorganizowane będą w Hajnówce i Białowieży, tym samym umożliwiając udział jak najszerszemu gronu mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej.

LINK DO SPOTKANIA: https://wwf.zoom.us/j/99418677908?pwd=OE5HL3lUWVZ1TUlhZmh0RW9EajYvZz09

 

Organizatorzy konsultacji zapraszają chętnych do zgłaszania propozycji przebiegu ścieżki rowerowej wraz z szerokim i merytorycznym uzasadnieniem. Propozycje wariantów przebiegu prosimy zgłaszać do 2 stycznia 2022 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prosimy o przekazanie informacji na temat planowanych konsultacji wszystkim potencjalnie zainteresowanym. Zależy nam, aby wszyscy zainteresowani czuli się włączeni i aby w procesie wzięło udział jak najszersze grono interesariuszy. W celu zapewnienia, że będą Państwo na bieżąco informowani o procesie konsultacji oraz zapewnienia, że dostaną Państwo bezpośrednie zaproszenia na przyszłe spotkania, zachęcamy do przesłania danych kontaktowych na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wszelkie informacje dotyczące konsultacji będą umieszczane na stronie: www.sciezkabialowieska.pl, która zostanie uruchomiona przed pierwszym spotkaniem konsultacyjnym.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny: 785 855 910.