Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski w niedzielę 1 października o godz. 16.00, w cerkwi św. ap. i ew. Jana Teologa w Nowoberezowie odbył się VI Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych.
 
Niezwykłe wydarzenie, którego głównym celem jest ochrona od zapomnienia piękna śpiewów paraliturgicznych związanych z wiarą prawosławną. Poprzez wieczór chórów organizatorzy starają się szerzyć tradycję i kulturę regionu oraz integrować społeczności wiejskie.
 
W tegorocznej edycji udział wzięło 10 chórów parafialnych.
 
Patronami medialnymi wydarzenia byli: Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl; Przegląd Prawosławny, Radio Orthodoxia, TVK Hajnówka, TV Podlasie, Radio Jard, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, TVP Białystok.
 
Organizatorami VI Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych byli: Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, Wiceprzewodniącza Rady Gminy Hajnówka Walentyna Biryłko oraz Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie.

 

Pełna transmisja VI Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych w Nowoberezowie.
To taka radość widzieć tylu mieszkańców Gminy, znajomych i wielbicieli muzyki. Śpiew to modlitwa do Boga. Dla niektórych dzisiejszy występ był ogromnym wyzwaniem i przeżyciem. Tu nie ma lepszych i słabszych.
Tu śpiew płynie z serca. I niech tak już będzie zawsze.